Uji normal i pijshëm që pimë ka disa përfitime të habitshme dhe të papritura shëndetësore. Mund të jetë e vështirë për ju ta besoni, por uji mineral është një përzierje thelbësore e mineraleve si magnezi, natriumi, kalciumi dhe kaliumi. Uji mineral ka cilësi të ndryshme nga uji i zier dhe uji i rubinetit sepse përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe gjendjen e lëkurës nëse konsumohet rregullisht. Trupi i njeriut përbëhet nga disa minerale që konsiderohen thelbësore për rritjen dhe performancën e duhur të trurit dhe trupit të njeriut. Mungesa e këtyre mineraleve mund të shkaktojë probleme të caktuara shëndetësore. Epo, ju ende po pyesni veten pse duhet të zgjidhni ujin mineral?

Këtu janë përfitimet e mëposhtme të mahnitshme shëndetësore të ujit mineral që mbështet konsumin e tij në sasi të mëdha.

  1. Promovon shëndetin e kockave: Uji mineral është i pasur me kalcium. Kalciumi është minerali më i rëndësishëm i përfshirë në formimin e kockave. Prandaj, konsumimi i përditshëm i ujit mineral plotëson nevojat për kalcium në trup. Forcon kockat, dhëmbët dhe madje edhe thonjtë e njeriut kundër dëmtimit.
  2. Ги регулира телесните масти: минералната вода е суштински додаток без маснотии кој нуди добра количина на минерали кои ги метаболизираат мастите. Минералната вода ве прави потенок и послаб, а со тоа ви помага да го обликувате вашето тело. Секој ден е подобар избор пред газирани и алкохолните пијалоци. Редовното консумирање поддржува управување со тежината.
  3. Menaxhimi i presionit të gjakut: Nivelet e luhatshme të presionit të gjakut mund të mbahen nën kontroll nga konsumimi i rregullt i ujit. Ai përbëhet nga magnez dhe kalcium. Procesi elektrolitik i trurit dhe trupit të njeriut aktivizohet nga këto minerale që janë të nevojshme për të ruajtur presionin e gjakut tek njerëzit.
  4. Redukton sëmundjet e zemrës: Uji mineral mban të paprekur metabolizmin e trupit, i cili ka fuqinë të reduktojë yndyrën nga trupi i njeriut. Një metabolizëm i shëndetshëm siguron që prodhimi i kolesterolit të keq të jetë nën kontroll. Kolesteroli i keq, nëse ruhet në indet yndyrore dhe brenda dhe rreth kapilarëve të gjakut, pengon qarkullimin e gjakut dhe ngushton hapjet e kapilarëve. Ngushtimi i enëve të gjakut rrit qarkullimin e gjakut dhe në këtë mënyrë rrit rrezikun e sulmit në zemër te pacientët me zemër.
  5. Redukton acidet: uji mineral përmban sulfate. Sulfatet janë katalizatorë që stimulojnë prodhimin e enzimave tretëse si lipaza dhe amilaza. Këto enzima, nëse ekskretohen në sasi të duhura, trajtojnë probleme të tilla si fryrja dhe kapsllëku. Gjithashtu eliminon problemin e aciditetit.
  6. Rrit vigjilencën fizike: Uji mineral është një përzierje e mineraleve të ndryshme si kalciumi, magnezi dhe kaliumi. Këto minerale janë thelbësore dhe ndihmojnë për rritjen dhe funksionimin e duhur të muskujve të njeriut. Konsumimi i ujit mineral rrit shkallën e reagimit të muskujve. Ata bëhen më mbështetës të tkurrjes dhe zgjerimit.
  7. Rrit vigjilencën mendore: kaliumi është një përbërës thelbësor në ujin mineral; i referuar gjithashtu si një mineral i ngarkimit të memories. Kaliumi është përbërësi aktiv në elektrolitin e pranishëm në tru. Prandaj, uji mineral është një opsion i mirë për të rritur vigjilencën mendore dhe për të reduktuar lodhjen mendore dhe letargjinë.
  8. Rrit shkëlqimin e lëkurës: Uji mineral përmban grimca të dioksidit të silikonit të përshtatshme për lëkurën. Siliconi konsiderohet një sekret natyral për lëkurë të bukur. Stimulon prodhimin e kolagjenit në lëkurën e njeriut që çon në zvogëlimin e rrudhave, njollave të errëta dhe zbehjes. E bën lëkurën pa njolla, të hidratuar, të butë dhe me shkëlqim.
  9. Lehtëson artritin: shërben edhe si ilaç për inflamacionet dhe dhimbjet e shkaktuara nga artriti. Përfitimet anti-inflamatore të ujit mineral ndihmojnë në uljen e ënjtjes së kyçeve.
  10. Ја прави косата посилна: Косата ја зголемува убавината на една личност. Загадувањето и сонцето во голема мера го уништуваат квалитетот на косата. Минералната вода поседува детоксикациски својства кои помагаат во обновување на изгубената сила и сјај на косата. Тоа го прави со враќање на нормалното ниво на PH на скалпот одвнатре. Минералната вода е богата со кислород и го зголемува нејзиното снабдување и до мозокот. Ова ја подобрува текстурата на косата и дава цврстина на секое влакно против предизвиканите оштетувања.

Nëse ende nuk konsumoni ujë mineral, kontaktoni një furnizues të ujit mineral dhe korrni përfitimet e mahnitshme.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *