Целиот месец февруари пиев само вода како експеримент за продуктивност. Немав пијалок пред вежбање на база на кофеин за да се подготвам за теретана, немав попладневен чај, немав црвено вино на Денот на вљубените и немав пијалоци на роденденот на мојата девојка – најпрекрасното нешто што го испив цел месец беше шолја топла вода со парче лимон. (Дефинитивно се шутнам што не избрав полесен месец, но претпоставувам дека ретроспективата е 20/20.)

Да бидам искрен, не очекував да научам многу од овој експеримент, но гледајќи наназад, научив еден тон. Оваа статија е долга, но знам дека ќе извлечете многу од неа и се обидов да ја направам што е можно поквалитетна за да можете лесно да прескокнете до деловите што ве интересираат.

Без понатамошно одложување, еве ги првите 10 лекции што ги научив пиејќи само вода цел месец!

 1. Секој ден пиете неверојатни 400 калории
  Ако сте просечни, секој ден пиете неверојатни 400 калории.1

Со малку основна аритметика, не е тешко да се пресмета како пиењето повеќе вода ќе ви помогне да изгубите тежина. За да изгубите половина килограм масти, треба да согорите (или да имате дефицит од) околу 3.500 калории, иако оваа бројка варира во зависност од тоа колку е брз вашиот метаболизам и колку вода и посно ткиво согорувате додека ги намалувате калориите. внесување.2 Тоа значи дека ако пиете само вода (или течности кои не содржат калории), за 9 дена ќе изгубите половина килограм масти. Тоа е еквивалентно на количината на калории што вашето тело ги согорува трчајќи со 5 mph за 30 минути секој ден во текот на 9 дена!

Не е лесно да се губат телесната тежина, но пиењето повеќе вода мора да биде еден од најлесните начини за намалување на бројот на калории што ги консумирате.

 1. Знајте ги осумте предизвикувачи кои ве мотивираат да испиете нешто
  Мислам дека еден од клучевите за промена на вашите навики е да препознаете што го поттикнува вашето однесување. Одвојувањето на секунда за да се запрашате зошто сакате да пиете нешто е совршен поттик за да се натерате да пиете поздраво.

Секогаш постои причина зошто го пиете она што го правите, а кога пиете толку многу во текот на еден ден, дефинитивно вреди да се внимава дали таа причина е продуктивна или непродуктивна за вашето здравје. Лично, можам да се сетам на осум причини зошто пиете (ако можете да помислите на други, звучете во коментарите и јас ќе ги додадам во статијата!):

Социјално (на пр. ако сте на забава или пиете кафе со некого)
За енергија (т.е. со пијалоци со кофеин или шеќер)
За уживање (на пр. ладно пиво после долг ден на работа)
За исхрана (на пр. вода за пиење за рехидратација)
Од здравствени причини (на пр. пиење протеински шејкови и овошни смути)
Бидејќи сте зависни (на пр. од пијалоци кои содржат кофеин или шеќер)
За задоволство (на пр. пиење фенси шише црвено вино)
За релаксација (на пр. пиење шолја билен чај навечер)
Кога сакате да пиете нешто што е нездраво за вас, голема е веројатноста дека постои замена што ќе ве награди на ист начин што е многу подобар за вашето здравје.

 1. Кофеинот ги зајакнува вашите атлетски перформанси
  Се покажа дека кофеинот значително ги подобрува вашите атлетски перформанси, поради што повеќе од две третини од 20.000 олимписки спортисти проучувани во еден извештај имале кофеин во крвта откако Светската анти-допинг агенција го отстранила од својата листа на забранети супстанции.3

Според истражувањата, кофеинот значително ги подобрува вашите перформанси и во аеробните и во вежбите со тежина:

„Докажано е дека кофеинот го зголемува бројот на масни киселини кои циркулираат во крвотокот, што им овозможува на луѓето подолго да трчаат или да педалаат“4, што значително ја подобрува вашата издржливост во спортови како трчање и возење велосипед.
Во една студија, кревачите на тегови извршија значително повеќе повторувања од учесниците кои земаа плацебо и „исто така изјавија дека се чувствуваат субјективно помалку уморни во текот на целата борба и, во можеби најинтересното откритие, рекоа дека се желни да го повторат целиот тренинг наскоро повторно“5
Иако истражувачите не дошле до заклучок колку кофеин треба да консумирате пред да вежбате, јас обично консумирам 100-150 mg кофеин (во пијалок пред вежбање) околу 15 минути пред да одам во теретана. Дефинитивно забележав дека имав многу помалку енергија во теретана за време на овој експеримент.

 1. Она што го пиете длабоко влијае на вашата енергија
  Она што го пиете има огромно влијание врз тоа колку енергија имате. Кофеинот го зголемува нивото на вашата енергија, што ве тера да паднете неколку часа подоцна. Зашеќерените пијалоци го прават истото, но со зголемување на нивото на шеќер во крвта наместо со инхибирање на повторното земање на аденозин. Алкохолот го потиснува вашето расположение и иако ви помага да станете покреативни, јас жестоко би тврдел дека тие ефекти се повеќе од неутрализирани со тоа колку фокус ќе изгубите и колку лесно ќе ви се одвлекува вниманието.

За време на овој експеримент бев прилично изненаден од тоа колку ми беа стабилни нивоата на енергија откако ги отстранив шеќерот, кофеинот и алкохолот од мојата исхрана. Толку многу од станувањето попродуктивни е очигледно во ретроспектива, и оваа лекција дефинитивно не е исклучок од тоа правило.

Она што го пиете длабоко влијае на тоа колку енергија имате. Особено кога енергијата служи како гориво што го согорувате за да бидете продуктивни во текот на денот, вреди да ја намалите зависноста од слатки, кофеин и алкохолни пијалоци за да ја вратите контролата врз тоа колку енергија имате во текот на денот.

 1. Храната има огромно влијание и на нивото на вашата енергија
  Исто како и она што го пиете, она што го јадете има огромно влијание врз нивото на вашата енергија. За време на овој експеримент, штом ги отстранив сите кофеински, слатки и алкохолни пијалоци од мојата исхрана, сфатив колку храната влијае на моето ниво на енергија откако успеав да ги изолирам нејзините ефекти.

Интересно, за време на експериментот идентификував неколку тактики за јадење кои ми дадоа значително повеќе енергија да ги завршам работите.

Јадете помали порции, почесто. Мислам дека најефективниот начин да се добие повеќе енергија од храната е да јадете помали порции, почесто. Сфатете ги вашите енергетски резерви како оган што гори во текот на денот. Многу е полесно да се запали огнот кога често фрлате куп мали парчиња дрво во споредба со кога фрлате пет големи трупци истовремено.
Останете подалеку од преработена, слатка храна која ќе ви го зголеми нивото на шеќер во крвта, а потоа ќе ве натера да паднете.
Забавете по ѓаволите. На вашиот мозок му требаат околу 20 минути за да знае кога вашето тело е полно, па забавете го пеколот!6 Ако јадете премногу одеднаш, ќе ги зголемите нивоата на енергија, а потоа ќе предизвикате нивно паѓање, уништувајќи го вашиот фокус и продуктивност подоцна во текот на денот.
Постојано прашувајте се дали сте гладни. За време на експериментот, сфатив дека постојаното прашување дали сум гладен, кратко поврзуваше некакви нагони за безумно прејадување.
Ако сте сериозни да ја исфрлите секоја последна продуктивност од вашиот дневен режим, мислам дека треба да ги прифатите и овие тактики.

 1. Кафето и чајот се подеднакво хидратантни како и водата
  Кога истражував за оваа статија, овој факт најмногу ме изненади.

Пијалоците на база на кофеин, како кафето и чајот, порано се сметаа за дехидрирачки, но тој мит оттогаш е разоткриен; Излегува дека „диуретичниот ефект [кое е предизвикан од кофеинот] не ја компензира хидратацијата“.7 Алкохолот сè уште ве дехидрира, а експертите препорачуваат „барем сооднос еден спрема еден со вода“, но многу сте во бистри со пијалоци на база на кофеин, особено ако ги пиете на редовна основа.8

 1. Најдете време да бидете благодарни за се што имате

Постојат одредени елементи во вашиот живот, како струјата и интернетот, кои се толку проткаени во вашите рутини и навики што може да заборавите дека постојат, додека не ги снема.

Пиењето само вода за еден месец беше можно, но дефинитивно ги пропуштив сите други пијалоци што често ги земав здраво за готово пред да започне експериментот. Дури кога се принудив да ги отстранам од мојот живот, зажалив што не бев благодарен за нив кога ги консумирав секој ден.

Секоја вечер пред да си легнам се сеќавам на три работи за кои сум благодарен. Тоа може да изгледа малку хипи-дипи на површината, но формирањето на дневен ритуал на потсетување на три работи за кои сте благодарни всушност го тренира вашиот мозок да стане посреќен, бидејќи „задржувате шема на скенирање на светот не за негативното, туку за позитивното прво“.9 Во последните неколку месеци открив дека навиката прави чуда со тоа што ме прави поблагодарна за сите убави работи што ги имам во мојот живот, вклучително и кафето и чајот.

 1. Водата е таму горе со сексот како една од најдобрите работи досега
  Има буквално стотици придобивки од пиењето повеќе вода. Всушност, често сум размислувал да составам статија со огромна тежина во која се наведени сите здравствени придобивки од водата, и сè уште би можел.

Еве само неколку од моите омилени придобивки, меѓу стотиците, од пиење повеќе вода:10

Водата го поттикнува вашиот метаболизам. Всушност, кога ќе пиете вода првото нешто наутро, тоа го зајакнува вашиот метаболизам за неверојатни 24% за 90 минути!
Водата ви помага да размислувате. Вашиот мозок се состои од 75% вода, така што пиењето повеќе вода му дава на мозокот повеќе гориво за операција.
Ќе јадете помалку, бидејќи водата делува како потиснувач на апетитот.
Водата му помага на вашето тело да ги исфрли токсините и да ги елиминира отпадните производи.
Водата помага да се намали ризикот од многу болести и заболувања, вклучително и рак на мочниот меур и дебелото црево.
Водата го расчистува вашиот тен. Не мислев дека е можно да станам уште поубав додека не пијам вода цел месец. Во првите неколку недели, мојот тен целосно се расчисти и стана поживописен од било кога. Водата ја навлажнува вашата кожа, одржувајќи ја „свежа, мека, блескава и мазна“. Исто така ви помага да се ослободите од брчките.
Водата ви заштедува пари! Сакам да живеам штедливо, а минатиот месец потрошив многу помалку пари одејќи во кафулиња, барови и други места кога пиев само вода. Пиењето повеќе вода може да ви заштеди голема сума пари – пробајте и видете.

 1. За да станете попродуктивни, пијте кофеин стратешки, а не вообичаено
  Ако ви треба кофеин за да бидете продуктивни на редовна основа, веројатно правите нешто погрешно.

Причината за ова е едноставна: вашето тело се прилагодува на тоа колку кофеин редовно консумирате.11 Тоа значи дека ако не пиете кофеин на редовна основа, а потоа испиете кафе, ќе се чувствувате навистина енергични. Но, ако пиете шолја кафе секое утро, вашето тело се навикнува на таа количина, а тоа станува ваша нова норма. За да достигнете споредливо високо ниво на кофеин, ќе мора да консумирате две шолји кафе секое утро, бидејќи вашето тело ќе се прилагоди да пие само една.

Интересно е што не доживеав никакви симптоми на повлекување од кофеин за време на овој експеримент, мислам од едноставна причина: во најголем дел, конзумирам кофеин стратешки, а не вообичаено. Знам дека не сум норма овде – кога 80-90% од северноамериканците консумираат кофеин на дневна основа, би замислил дека повеќето луѓе го консумираат тој кофеин како дел од нивната секојдневна рутина.12 Но, ако сакате да го користите кофеинот за станете попродуктивни, вреди да се консумира стратешки; конзумирање на кофеин пред да ви треба повеќе фокус и енергија за да ги завршите важните работи.

На пример, обично пијам чај или кафе:

Пред да одите во теретана
Непосредно пред важно интервју за медиумите или пред да одржам говор
Кога сакам да се фокусирам на пишување (како што сум сега)
Пиењето кофеин стратешки наместо вообичаено ќе ви помогне да ја намалите зависноста од супстанцијата што предизвикува зависност и ќе ви овозможи да бидете многу попродуктивни.

1.Кофеинот го зголемува вашиот фокус, но ја компромитира вашата креативност

Тешко е да се сумираат сите истражувања за кофеинот и продуктивноста во неколку параграфи, но врската е интересна.

На крајот од денот, кофеинот влијае на вашата продуктивност на два големи начини: го зајакнува вашиот фокус и ја компромитира вашата креативност.

Кофеинот го зголемува вашиот фокус. Кофеинот ви помага да се фокусирате на само неколку работи (наместо да ве одвлекува вниманието од секоја нова работа што ќе се појави); одлично за кога треба да се смирите и да се фокусирате на една задача.13
Кофеинот ја загрозува вашата креативност. За да бидете максимално креативни, треба да му дадете време на вашиот ум да талка. Бидејќи кофеинот ве турка да го насочите вашиот фокус кон неколку активности или задачи, тој има помалку време да талка и да размислува за алтернативни пристапи кон проблемите и да се повлече од вашата работа за да можете да ја видите од возвишена перспектива.14
Мислам дека два од најголемите придонесувачи за вашата продуктивност се колку добро можете да се фокусирате и колку сте креативни, бидејќи тие ви помагаат да работите поефикасно и поефективно.15

Способноста да се фокусирате ви помага да работите поефикасно. Способноста да управувате со вашиот фокус ви овозможува да станете поефикасни во она што го правите, бидејќи тоа што можете подобро да управувате со вашето внимание ви помага да дадете повеќе од себе на вашата работа. Како едноставен пример, ако ви требаат 4 часа за да напишете извештај кога ќе фокусирате 50% од вашето внимание на него, можеби ќе ви треба еден час да го напишете истиот извештај кога ќе му посветите 95% од вашето внимание.
Да се биде креативен ви помага да работите поефикасно. Мислам дека колку сте покреативни, толку попаметни работите, бидејќи можете да ги идентификувате најдобрите работи на кои треба да работите во секое време. Тоа ви помага да постигнете повеќе за помалку време. Кога ќе му дадете повеќе простор на вашиот ум да талка, тој има тенденција да дојде до некои прилично интелигентни решенија за проблемите.
Односот помеѓу кофеинот и продуктивноста е дефинитивно заматен, но мислам дека најдобриот совет што можам да ви го дадам е овој: ако треба да бидете креативни во работата, обидете се да ја намалите зависноста од кофеин за да му дадете шанса на вашиот ум да талкаат. Но, ако зголемувањето на вашиот фокус ќе ви помогне да станете попродуктивни отколку да ја зголемите вашата креативност, продолжете да пиете кофеин.

И во исто време, не заборавајте колку водата може да биде прекрасна за вас.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *